فراموش نکنید
خانه / دسته‌بندی نشده / چه کسی جوابگوی دانشجویان شاکی از خوابگاههاست

چه کسی جوابگوی دانشجویان شاکی از خوابگاههاست

IMG21393408 (1)

به گزارش روابط عمومی خوابگاهداران غیر دولتی کشور، روزانه تعداد زیادی از دانشجویان ناراضی از محل اسکان خود به سایت مراجعه کرده و شکواییه یا اعتراض خود را نسبت به مشکلات پیش آمده و از همه مهمتر عدم قوانین یکسان و شفاف در این رابطه از طریق پیامک و تماس تلفنی اعلام می کنند. اما کمتر پیش آمده جواب قاطع و قانع کننده ایی گرفته باشند.

در سطح شهر تهران و دیگر کلان شهر ها افراد زیادی وجود دارند که با سوء استفاده از خلاء های قانونی و  نیاز دانشجویان به اسکان، اماکن شخصی و یا استیجاری خود را بنامهای خوابگاه دانشجویی ، اقامتگاه ، پانسیون ، خانه سبز و … بدون داشتن مجوز به دانشجویان نیازمند عرضه می کنند.

و دانشجویانی که با توجه به نیاز خود به این افراد و تبلیغات رنگارنگ آنها دل سپرده و همه اندک اندوخته خود را جهت دمی آسایش و استراحت بدست آنها می سپارند غافل از اینکه این اماکن نه تنها مجوز فعالیت ندارند بلکه در مواقع بروز مشکل خود را از زیر چتر قانون معاف دانسته و چون می دانند که هیچ مرجعی صدای دانشجویان بی نوا را نمی شنود، هر ظلمی را در حق آنان جفا می دارند.

نسترن .ص دانشجوی ارشد از استان مرکزی با اشاره به نبود قانون شفاف در این زمینه می گوید : ” 8 صبح یک روز پاییزی برای گرفتن یک تخت برای اقامت به یکی از این اماکن مراجعه کردم که مدیر خوابگاه قبل از هر اقدامی 4 برگ قرارداد جلوم گذاشت و تاکید کرد اگر جایی برای اقامت و خواب می خواهم باید این برگه ها را خیلی سریع و قبل از اینکه تخت ها پر شوند، امضاء کرده و مبلغ ودیعه و کرایه را هم پرداخت کنم. من هم چون دختر تنها بودم و جایی نداشتم قبول کردم و با وجود عدم کیفیت خدمات دهی یک ماه ماندم اما بعدا معلوم شد این مکان نه تنها خوابگاه نیست بلکه افراد نامناسبی هم در آن ساکن هستند وقتی هم بهمراه دیگر هم اتاقی هایم اعتراض کردیم نه تنها جواب ما را ندادند بلکه بدون اینکه پول ما را بدهند از خوابگاه اخراجمان کردند. جالب اینکه هیچ مرجعی تاکنون جواب قانع کننده ایی به ما نداده اند . به صندوق رفاه و شرکت تعاونی مراجعه میکنیم میگویند ما فقط در قبال مجوزی که برای خوابگاهی صادر میکنیم پاسخگو هستیم و فعالیت دیگر اماکن [اقامتگاه و پانسیون] در حیطه وظیفه ما نیست. به اتحادیه پانسیون ها می رویم میگویند ما همچین عضوی نداریم و …

حال من دانشجو باید به کجا مراجعه کنم؟!؟!؟!؟! “

یکی دیگر از دانشجویانی که به تازگی فارغ التحصیل شده با ارایه نامه طول و درازی که نزدیک به 20 نفر دیگر هم آنرا امضا کرده اند خواستار رسیدگی به شکایات خود است. اما نمی داند دقیقا به کجا باید مراجعه کند؟؟

این تنها بخش کوچکی از مشکلات دانشجویان بود اما هستند خوابگاههایی که بدلیل عدم صدور مجوز و حتی نبود مرجعی مشخش برای پیگیری مسایل و مشکلات خود مجبور به تعطیلی خوابگاه خود شدند.

تا قبل از این محل اسکان دانشجویان نیازمند که محروم از خوابگاه دولتی بودند خوابگاهای غیر دولتی و خودگردان بود که متولی آن شرکت تعاونی خوابگاهداران غیر دولتی کشور بود و زیر نظر صندوق رفاه فعالیت میکرد و هر دانشجو و یا خوابگاهداری به مشکل برمی خورد از طریق شرکت تعاونی بررسی و برطرف می شد. اما به یکباره از سال 92 قانون عوض شد و شرکت تعاونی از مراحل صدور مجوز، نظارت و پیگیری مشکلات دانشجو و خوابگاهدار کنار گذاشته شد و برخی ها برای فرار از مسئولیت و پاسخگویی به دانشجویان و خوابگاهداران شاکی آنها را به سمت شورای نظارت هدایت می کنند. همان شورای نظارتی که فعلا تنها عنوان و جلسات ماهیانه آن شاید تنها روزنه نایابی باشد که برخی دانشجویان و خوابگاهداران برای باز شدن گره مشکلات خود به آن دل بسته اند.

درباره هیات مدیره

ساماندهی خوابگاهداران غیر دولتی کشور

6 نظر

 1. باسلام ممنون به خاطر مطلب فوق العادتون

 2. از خوابگاه (اسم محفوظ) به دلیل کثیفی شکایت دارم پر از سوسکه این خوابگاه اگه توی کوچه هم موندین این خوابگاهو نرید

 3. عرض سلام وادب محض رضای خدا من الان خوابگاه (اسم محفوظ) در مشهد واقع در میدان سعدی هستم بی انصاف ها سیسیتم گرمایش رو راه اندازی نمی کنن هیچ کس هم رسیدگی نمی کنه تا حرفی هم میزنی تهدید به اخراج میکنن

 4. too many thanks خیلی خوب بود ممنون

 5. سلام

  دوستان عزیز، به نظر من با اطلاع رسانی در مورد پانسیون ها ، به همدیگر کمک می کنیم، که در انتخاب دقت کنیم تا کمتر دچار مشکلات بشویم.

  من در پانسیون ” مادران ” که در جردن ، خیابان عاطفی پلاک 90 قرار دارد ، اقامت دارم به دلایل زیر از این پانسیون خارج می شوم.

  1. نظافت چی بسیار بی ادب
  2. در این پانسیون برای هر کاری باید جریمه بشوید. مبلغ جریمه هم 50 هزار تومان است. نظافت چی، مبلغ جریمه را می گیرد.
  3. اتاق ما، اتاق شماره 13 ، دریچه کولری وجود دارد که پشتش دست شویی ها قرار دارند، آب دستشویی و فاضلاب طبقه دوم از دریچه کولر به صورت مدارم از این دریجه روی میز ما می ریزد و بوی نامطبوع فاضلاب به طور مداوم داخل اتاق وجود دارد، تمام این 1 ماهی که من اینجا هستم، شب و روز بوی دستشویی اذیتم می کرد.
  4. با وجود این که مشکلات را به مسئولین گفتیم و از این مسائل فیلم هم برداشتیم اما کسی اهمیت نداد.
  5.نظافت چی ظروف ما را در داخل سطل آشغال انداخت.
  6. قیمت ها نسبت به امکانات بسیار بالاست

  از نظر من ، برخورد بسیار مهم است، یک نظافت چی هر طور که دوست داشته باشد با افراد رفتار می کند و مسئول هم اهمیتی نمی دهد. این همه پول کمی احترام درخواست زیادی نیست.

 6. با عرض سلام و ادب و احترام بنده دانشجوى مقطع دكترى در دانشگاه ازاد اسلامى شاهرود هستم و نيمسال اول بدليل داشتن واحد درسى در خوابگاه زير نظر دانشگاه اقامت داشته ام و در دى ماه ٩٧ تصويه حساب نموده ام و نيمسال دوم بدليل داشتن امتحان جامع نيازمند به اقامت در خوابگاه نيستم اما در سايت دانشگاه بنده را بدهكار به مبلغ هفتصد و شصت هزار تومان نموده اند و هر چقدر پيگير مى شوم تنها دليلى كه به بنده ارائه داده مى شود اين است كه چون نيمسال اول اقامت داشته ايد نيمسال دوم هم موظف به پرداخت هزينه خوابگاه هستيد زيرا واحد درسى داريد و اين قانون جديد سال ٩٨ هست در صورتى كه در زمان ثبت نام نه تنها اشاره اى به اين قانون نشده و اينكه بنده دى ٩٧ تصويه نموده ام پس مشمول قانون ٩٨ نخواهم بود. و اينكه در زمان اقامت مهر ماه ٩٧ به مسئول خوابگاه تاكيد نموده ام كه فقط نيمسال اول اقامت خواهم داشت و ايشان فرمودند مشكلى نيست و حتى اشاره اى هم به همچين قانونى به بنده نشد.از شما خواهشمند است رسيدگى فرماييد چون بنده هر چقدر هم اعتراض مى كنم به عدم پرداخت تنها جوابى كه به بنده داده مى شود كه اين مبلغ در قبال شهريه اى كه پرداخت مى كنيد هزينه اى نيست .چون شهريه مى دهم موظف به پرداخت هر هزينه اضافه اى هستم اگر شماره تماس يا ادرسى جهت رسيدگى هست به بنده اطلاع دهيد سپاسگزارم از لطف شما.وقت بخير

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود


رفتن به بالا