خانه / دسته‌بندی نشده / دستورالعمل خوابگاه‌های غیردولتی و شیوه‌نامه اجرایی و انضباطی آن بزودی اجرایی می شود

دستورالعمل خوابگاه‌های غیردولتی و شیوه‌نامه اجرایی و انضباطی آن بزودی اجرایی می شود

 

رئیس سازمان امور دانشجویان از تهیه و تدوین دستورالعمل خوابگاه‌های غیردولتی و شیوه‌نامه اجرایی و انضباطی آن خبر داد و افزود: این دستورالعمل به وزیر علوم ارائه شد و احتمالاً بعد از امضای وزیر و در آغاز سال تحصیلی ابلاغ می‌شود.

مجتبی صدیقی، درمورد نحوه اداره خوابگاه ها توضیح داد: دانشگاه ها دارای خوابگاه های ملکی و اجاره ای هستند که مدیریت هر دو با دانشگاه است، بخشی از خوابگاه ها هم تحت عنوان خوابگاه های غیردولتی فعالیت می کنند.

وی آماری از تعداد خوابگاه های غیر دولتی ارائه کرد و گفت: خوابگاه های غیردولتی به طور کلی ۱۰درصد کل خوابگاه ها هستند. به عبارت دیگر ۲۵۰ هزار ظرفیت خوابگاهی وجود دارد که حدود ۲۳ هزار عدد آن ها توسط بخش غیردولتی اداره می شود اما گاهی ممکن است مشکلات این ۱۰ درصد بیشتر از مشکلات ۹۰ درصد دیگر باشد.

رییس سازمان امور دانشجویان با اشاره به دستورالعملی درخصوص خوابگاه های غیر دولتی که در آن ذکر شده است که یک فضا چگونه می تواند تبدیل به خوابگاه غیر دولتی شود، افزود:در دستورالعمل جدید مواردی از قبیل حداقل استاندارد و شرایط یک فضای فیزیکی برای تبدیل شدن به خوابگاه غیردولتی اعم از متراژ، تعداد اتاق ها، فضای عمومی،سرویس های بهداشتی و… بررسی شده است، این موارد در آیین نامه قبلی ذکر نشده بود و آیین نامه جدید نسبت به آیین نامه قبلی کامل تر است.

صدیقی ادامه داد: این موارد تحت عنوان فرم هایی مشخص شده است و چنانچه متقاضی امتیاز لازم را کسب کند، مجوز تاسیس خوابگاه غیر دولتی برای او صادر می شود. همچنین باید بین مالک خوابگاه و دانشجو قراردادی منعقد شود و مواردی که باید در قرارداد مطرح شود در آیین نامه ذکر شده است.

وی با بیان اینکه آیین نامه جدید شامل خوابگاه های موجود هم می شود، اظهار کرد: همچنین به دبیران هشت منطقه کشور ابلاغ رسمی شده که نظارت های دوره ای خود بر خوابگاه های غیردولتی را توسط معاونین دانشجویی دانشگاه های مربوطه افزایش دهند و گزارش های به دست آمده را برای سازمان امور دانشجویان و صندوق رفاه دانشجویان ارسال کنند.

 

××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××××

 

لازم به ذکر است که با تلاش هیت مدیره ، شرکت تعاونی خوابگاهداران غیر دولتی کشور و به همت ریاست محترم  صندوق رفاه جناب آقای یزدانمهر، این آیین نامه بدون تایید و امضاء وزیر محترم علوم، اخیرا مجدد به صندوق رفاه ارجاع شد تا ضمن رفع برخی موارد و مسایل تکمیلی به وزارت خانه ارجاع وپس از تایید، اجرایی شود.

 

درباره هیات مدیره

ساماندهی خوابگاهداران غیر دولتی کشور

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود


*


رفتن به بالا