خانه / دسته‌بندی نشده / خوابگاه های غیر دولتی توسط بخش خصوص اداره می شوند و دانشگاه‌ها تنها روی آنها نظارت دارند

خوابگاه های غیر دولتی توسط بخش خصوص اداره می شوند و دانشگاه‌ها تنها روی آنها نظارت دارند

 

 

معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم گفت: تاکنون نیاز ۶۵درصد دانشجویان خوابگاهی تامین شده و ۳۵ درصد دیگر در تامین خوابگاه مشکل دارند.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی ایسنا، دکتر مجتبی صدیقی در توضیح انواع خوابگاه های موجود گفت: عمده خوابگاه های وابسته به دانشگاه، ملکی و تعدادی استیجاری هستند. خوابگاه های غیر دولتی نیز توسط بخش خصوص اداره می شوند و دانشگاه‌ها تنها روی آنها نظارت دارند.

وی درباره ظرفیت خوابگاه‌ها اعلام کرد: حدود ۲۵۴هزار ظرفیت خوابگاهی برای دانشگاه‌های وابسته به وزارت علوم ایجاد شده است که ۲۰۰ هزار ظرفیت به خوابگاه‌های ملکی دانشگاه‌ها، ۲۳هزار به خوابگاه های استیجاری و ۲۳ هزار ظرفیت نیز به خوابگاه های غیردولتی تعلق دارد.

معاون وزیر علوم تصریح کرد: خوابگاه متاهلی حدود ۳۰۰۰ ظرفیت دارد. همچنین مساحت خوابگاه دانشجویان مجرد دو میلیون متر مربع و متاهلی ها ۱۷۵هزار متر مربع است.

صدیقی در ادامه با اشاره به کمبود خوابگاه برای دانشجویان اظهار کرد: حدود ۱۱۰ هزار متر مربع بیش از متراژ موجود نیاز داریم تا اسکان دانشجویان استاندارد شود که در این راستا با بخش خصوصی حدود ۱۵۰هزار متر مربع در دست ساخت داریم.

وی ادامه داد: تاکنون نیاز ۶۵درصد دانشجویان خوابگاهی تامین شده و ۳۵ درصد مشکل دیگر در تامین آن مشکل دارند. گرچه سعی کردیم از طریق دانشگاه‌ها نیاز خوابگاه‌ها را تامین کنیم ولی تراکم آنها زیاد است و برخی اتاق ها با ظرفیتی ۵۰درصد اضافه بر ظرفیتشان دانشجو دارند.

به گفته رییس سازمان امور دانشجویان پاسخ دهی به نیاز خوابگاهی در حوزه متاهلی سخت تر است و در حال حاضر،از ۱۵هزار درخواست موجود تنها به ۳۰۰۰ درخواست خوابگاه متاهلی پاسخ داده شده است.

صدیقی همچنین درباره کیفیت خوابگاه ها اظهار کرد: به جهت تراکم بیش از حد در ساختمان های خوابگاهی، کیفیت خدمات داخل خوابگاه ها مناسب نیست طبیعی است استفاده بیش از حد، موجب کاهش کیفیت خدمات می شود.

وی با اشاره به اجاره بهایی که از دانشجویان گرفته می شود، افزود: این مبلغ به جهت مشارکت دانشجویان در تعمیر و تجهیز خوابگاه و دادن وام مسکن به کسانی که خوابگاه به آنها نرسیده، دریافت می شود که مبلغ زیادی نیست. البته این اختیار به معاونین دانشگاه ها داده شده که اگر احساس کردند فرد برای پرداخت هزینه با مشکل مواجه است با او مدارا کنند.

به گزارش ایسنا، معاون وزیر و رییس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم که در یک برنامه تلویزیونی سخن می‌گفت، در پایان تصریح کرد: سال قبل انتظار دریافت ۵۰ میلیارد تومان اجاره از خوابگاه‌ها داشتیم که ۲۸میلیارد از این مبلغ به صندوق رفاه پرداخت نشد و این نشان دهنده مساعدت دانشگاه ها با دانشجویان است.

درباره هیات مدیره

ساماندهی خوابگاهداران غیر دولتی کشور

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشود


*


رفتن به بالا